Yritysprofiili

Advera Oy

Advera Oy:n kotipaikka on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-09. Toimiala on muu mainostoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €265,043 ja liikevoitto -€36,110.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3157073-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3157073-5
Toimiala
Muu mainostoimistojen toiminta
Kunta
Hämeenlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-09-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-09-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanajantie 10, 13110, Hämeenlinna

Postiosoite: PL 13, 13101, Hämeenlinna

Tietoa yrityksestä Advera Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Advera Oy:n sijaintipaikkakunta on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-09. Toimiala on muu mainostoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €265,043 ja liikevoitto -€36,110. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €265,043 sekä tilikauden tulokseksi -€36,709. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti -13.6% ja omavaraisuusaste -32.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti-13.6%
Omavaraisuusaste-32.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€7,512Edellinen: €1,565
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,674Edellinen: €10,277
Oma pääoma-€31,036Edellinen: €5,674
Velat€125,383Edellinen: €857
Vaihtuvat vastaavat€94,347Edellinen: €6,531
Current liabilities€125,383Edellinen: €857
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€0
2024-12-31
€265,043
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€4,645
2024-12-31
-€36,110
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,604
2024-12-31
-€36,709
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€6,531
2024-12-31
€94,347
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-32.9 %2024-12-31: 86.9 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.06x2024-12-31: 1.83x
Liikevoitto-%Heikko
16/100 · Trenditieto puuttuu
-13.6 %2024-12-31: Ei saatavilla
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste86.9 %-32.9 %
Maksuvalmius1.83x0.06x
Liikevoitto-%--13.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3157073-5
ALV-tunnusFI31570735
EU-tunnusFIFPRO.3157073-5
KuntaHämeenlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-09-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2025-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiAdvera Oy
Luokitus laskiB1 → D · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä25/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
203 verrokkia
Omavaraisuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika218 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-09-19 07.0025/100 · v0.14
B1 → D · -37 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1462/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1462/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Advera Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.