Yritysprofiili

Årvas Wind Ab

Årvas Wind Ab:n kotipaikka on Pensala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-04-21. Toimiala on sähkön tuotanto vesivoimalla. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €316,688 ja liikevoitto €88,392.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2685183-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2685183-1
Toimiala
Sähkön tuotanto vesivoimalla
Kunta
Pensala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-04-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-04-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Backasvägen 4, 66840, Pensala

Tietoa yrityksestä Årvas Wind Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Årvas Wind Ab:n sijaintipaikkakunta on Pensala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-04-21. Toimiala on sähkön tuotanto vesivoimalla. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €316,688 ja liikevoitto €88,392. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €316,688 sekä tilikauden tulokseksi €76,985. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +42.4%, liikevoittoprosentti +27.9% ja omavaraisuusaste +15.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys42.4%
Liikevoittoprosentti27.9%
Omavaraisuusaste15.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€211,864Edellinen: €211,864
Rahat ja pankkisaamiset€113,151Edellinen: €68,691
Edellisten tilikausien voitto/tappio€130,594Edellinen: €280,820
Oma pääoma€212,379Edellinen: €1,155,394
Velat€1,154,178Edellinen: €271,049
Vaihtuvat vastaavat€397,591Edellinen: €352,125
Current liabilities€134,178Edellinen: €148,322
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€222,338
2024-08-31
€316,688
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€121,029
2024-08-31
€88,392
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€150,226
2024-08-31
€76,985
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,426,443
2024-08-31
€1,366,557
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
19/100 · Laskussa
15.5 %2024-08-31: 81.0 %
MaksuvalmiusHyvä
81/100 · Nousussa
2.42x2024-08-31: 1.89x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
27.9 %2024-08-31: -54.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste81.0 %15.5 %
Maksuvalmius1.89x2.42x
Liikevoitto-%-54.4 %27.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2685183-1
ALV-tunnusFI26851831
EU-tunnusFIFPRO.2685183-1
KuntaPensala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-04-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-04-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-04-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväÅrvas Wind Ab
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika151 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 03.5376/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1469/100 · v0.13
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
67/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Årvas Wind Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.