Yritysprofiili

Asterales Oy

Asterales Oy:n kotipaikka on Orivesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-11-22. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €936,026 ja liikevoitto €337,653.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3324159-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3324159-9
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Orivesi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-11-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-11-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäntytie 7, 35300, Orivesi

Tietoa yrityksestä Asterales Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Asterales Oy:n sijaintipaikkakunta on Orivesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-11-22. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €936,026 ja liikevoitto €337,653. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €936,026 sekä tilikauden tulokseksi €253,586. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.2%, liikevoittoprosentti +36.1% ja omavaraisuusaste +48.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.2%
Liikevoittoprosentti36.1%
Omavaraisuusaste48.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€60,747Edellinen: €53,273
Edellisten tilikausien voitto/tappio€117,316Edellinen: €27,815
Oma pääoma€370,902Edellinen: €181,712
Velat€398,855Edellinen: €227,288
Vaihtuvat vastaavat€199,604Edellinen: €195,090
Current liabilities€134,405Edellinen: €147,991
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€849,361
2024-12-31
€936,026
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€201,464
2024-12-31
€337,653
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€153,898
2024-12-31
€253,586
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€409,000
2024-12-31
€769,757
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Nousussa
48.2 %2024-12-31: 44.4 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.45x2024-12-31: 0.36x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
36.1 %2024-12-31: 23.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste44.4 %48.2 %
Maksuvalmius0.36x0.45x
Liikevoitto-%23.7 %36.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3324159-9
EU-tunnusFIFPRO.3324159-9
KuntaOrivesi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-11-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-11-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-11-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAsterales Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
343 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 20.4677/100 · v0.14
B1 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1461/100 · v0.13
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Asterales Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.