Yritysprofiili

AVD. Construction Oy

AVD. Construction Oy:n kotipaikka on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-08. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €276,165 ja liikevoitto -€56,057.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2991052-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2991052-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rajamäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-04-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-03-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hyttikuja 7, 05200, Rajamäki

Tietoa yrityksestä AVD. Construction Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

AVD. Construction Oy:n sijaintipaikkakunta on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-08. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €276,165 ja liikevoitto -€56,057. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €276,165 sekä tilikauden tulokseksi -€56,548. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.2%, liikevoittoprosentti -20.3% ja omavaraisuusaste +95.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.2%
Liikevoittoprosentti-20.3%
Omavaraisuusaste95.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€20,770Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€75,351Edellinen: €156,501
Edellisten tilikausien voitto/tappio€185,479Edellinen: €197,218
Oma pääoma€131,431Edellinen: €204,324
Velat€6,575Edellinen: €7,485
Vaihtuvat vastaavat€124,993Edellinen: €198,959
Current liabilities€6,575Edellinen: €7,485
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€244,035
2024-12-31
€276,165
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,535
2024-12-31
-€56,057
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,605
2024-12-31
-€56,548
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€211,809
2024-12-31
€138,006
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
95.2 %2024-12-31: 96.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
14.62x2024-12-31: 20.91x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-20.3 %2024-12-31: 2.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste96.5 %95.2 %
Maksuvalmius20.91x14.62x
Liikevoitto-%2.7 %-20.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2991052-6
ALV-tunnusFI29910526
EU-tunnusFIFPRO.2991052-6
KuntaRajamäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-03-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-03-23Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-03-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-04-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-04-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaAVD. Construction Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
228 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika70 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 13.3763/100 · v0.14
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

AVD. Construction Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.