Yritysprofiili

Avimed Oy

Avimed Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-02-27. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €231,081 ja liikevoitto -€2,946.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2815789-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2815789-4
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-02-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-02-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Iirismäki 2 A 2, 02230, Espoo

Puhelin: +358413121202Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://hoitotarvikekauppa.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/hoitotarvikekauppa.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/hoitotarvikekauppa.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Hanhineva Markku Leevi MatiasToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Avimed Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Avimed Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-02-27. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €231,081 ja liikevoitto -€2,946. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €231,081 sekä tilikauden tulokseksi -€25,262. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +107.6%, liikevoittoprosentti -1.3% ja omavaraisuusaste +4.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys107.6%
Liikevoittoprosentti-1.3%
Omavaraisuusaste4.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,747Edellinen: €16,560
Inventory€32,071Edellinen: €39,071
Rahat ja pankkisaamiset€43,932Edellinen: €40,358
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€12,000Edellinen: €21,282
Tulos ennen veroja-€25,262Edellinen: -€33,281
Oma pääoma€5,888Edellinen: €500
Velat€127,792Edellinen: €109,760
Vaihtuvat vastaavat€83,961Edellinen: €88,513
Current liabilities€44,175Edellinen: €42,976
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€44,666
2022-07-31
€85,360
2023-07-31
€111,300
2024-07-31
€231,081
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€4
2019-07-31
€18,010
2022-07-31
€22,110
2023-07-31
-€20,093
2024-07-31
-€2,946
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€4
2019-07-31
€8,716
2022-07-31
€13,808
2023-07-31
-€33,281
2024-07-31
-€25,262
2025-07-31
Varat -kehitys5 kautta
€2,495
2019-07-31
€101,736
2022-07-31
€104,179
2023-07-31
€110,260
2024-07-31
€133,680
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
6/100 · Nousussa
4.4 %2024-07-31: 0.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
57/100 · Laskussa
1.72x2024-07-31: 1.85x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Nousussa
-1.3 %2024-07-31: -15.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2019-07-312022-07-312023-07-312024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste100.0 %11.0 %23.3 %0.5 %4.4 %
Maksuvalmius---1.85x1.72x
Liikevoitto-%-29.7 %18.6 %-15.7 %-1.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2815789-4
ALV-tunnusFI28157894
EU-tunnusFIFPRO.2815789-4
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-02-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Hanhineva Markku Leevi MatiasToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Hanhineva Markku Leevi MatiasVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ignatius Kristoffer DanielVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväAvimed Oy
Luokitus laskiA3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
350 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-28 18.4755/100 · v0.14
A3 → B2 · -20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Avimed Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.