Yritysprofiili

BBTechnics Oy

BBTechnics Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-06-16. Toimiala on muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €2,235,792 ja liikevoitto €174,240.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2201097-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2201097-1
Toimiala
Muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-06-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-06-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sinikalliontie 18 B, 02630, Espoo

Verkkosivu: https://www.bbtechnics.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä BBTechnics Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

BBTechnics Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-06-16. Toimiala on muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €2,235,792 ja liikevoitto €174,240. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,235,792 sekä tilikauden tulokseksi €84,427. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +28.8%, liikevoittoprosentti +7.8% ja omavaraisuusaste +20.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys28.8%
Liikevoittoprosentti7.8%
Omavaraisuusaste20.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€627,537Edellinen: €625,738
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€227,298Edellinen: -€199,788
Oma pääoma€165,130Edellinen: €80,702
Velat€637,346Edellinen: €705,303
Vaihtuvat vastaavat€779,431Edellinen: €754,252
Current liabilities€473,378Edellinen: €530,684
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,735,399
2022-12-31
€2,235,792
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€53,816
2022-12-31
€174,240
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€27,510
2022-12-31
€84,427
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€786,005
2022-12-31
€802,476
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
26/100 · Nousussa
20.6 %2022-12-31: 10.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
44/100 · Nousussa
1.33x2022-12-31: 1.18x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.8 %2022-12-31: 3.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste10.3 %20.6 %
Maksuvalmius1.18x1.33x
Liikevoitto-%3.1 %7.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2201097-1
ALV-tunnusFI22010971
EU-tunnusFIFPRO.2201097-1
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-06-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-06-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-06-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaBBTechnics Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
101 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika144 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika180 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-27 00.4367/100 · v0.14
B1 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

32 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

BBTechnics Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.