Yritysprofiili

Biofire Oy

Biofire Oy:n kotipaikka on Nummijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-03-11. Toimiala on muualla luokittelematon muiden erikoiskoneiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,236,024 ja liikevoitto €381,458.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1098095-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1098095-4
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden erikoiskoneiden valmistus
Kunta
Nummijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-03-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-09-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: NUMMIJÄRVENTIE 479, 61910, Nummijärvi

Tietoa yrityksestä Biofire Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Biofire Oy:n sijaintipaikkakunta on Nummijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-03-11. Toimiala on muualla luokittelematon muiden erikoiskoneiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,236,024 ja liikevoitto €381,458. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,236,024 sekä tilikauden tulokseksi €337,047. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +50.8%, liikevoittoprosentti +17.1% ja omavaraisuusaste +81.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys50.8%
Liikevoittoprosentti17.1%
Omavaraisuusaste81.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,250Edellinen: -€577
Inventory€386,234Edellinen: €321,641
Rahat ja pankkisaamiset€417,857Edellinen: €96,234
Edellisten tilikausien voitto/tappio€759,791Edellinen: €769,111
Oma pääoma€1,099,361Edellinen: €829,114
Velat€243,545Edellinen: €116,903
Vaihtuvat vastaavat€866,098Edellinen: €573,096
Current liabilities€243,545Edellinen: €116,903
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,482,337
2024-12-31
€2,236,024
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€57,352
2024-12-31
€381,458
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€57,480
2024-12-31
€337,047
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€946,017
2024-12-31
€1,342,906
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
81.9 %2024-12-31: 87.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.30x2024-12-31: 3.57x
Liikevoitto-%Hyvä
93/100 · Nousussa
17.0 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste87.6 %81.9 %
Maksuvalmius3.57x3.30x
Liikevoitto-%3.9 %17.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1098095-4
ALV-tunnusFI10980954
EU-tunnusFIFPRO.1098095-4
KuntaNummijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1997-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1997-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1998-03-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväBiofire Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
593 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika188 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika165 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 07.4786/100 · v0.14
B1 → A2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
35/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

29 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Biofire Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.