Yritysprofiili

Bouldertehdas Oy

Bouldertehdas Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-06-08. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €635,432 ja liikevoitto €151,138.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2338292-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2338292-9
Toimiala
Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-06-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-05-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ruukinkatu 4, 20540, Turku

Verkkosivu: https://www.bouldertehdas.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Bouldertehdas Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Bouldertehdas Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-06-08. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €635,432 ja liikevoitto €151,138. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €635,432 sekä tilikauden tulokseksi €119,974. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.3%, liikevoittoprosentti +23.8% ja omavaraisuusaste +88.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.3%
Liikevoittoprosentti23.8%
Omavaraisuusaste88.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,727
Inventory€143,189Edellinen: €123,465
Rahat ja pankkisaamiset€415,968Edellinen: €360,662
Advances received€20,325Edellinen: €29,557
Edellisten tilikausien voitto/tappio€417,548Edellinen: €362,087
Oma pääoma€540,522Edellinen: €457,148
Velat€68,677Edellinen: €68,958
Vaihtuvat vastaavat€608,174Edellinen: €526,106
Current liabilities€68,677Edellinen: €68,958
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€581,257
2024-12-31
€635,432
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€118,837
2024-12-31
€151,138
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€92,061
2024-12-31
€119,974
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€526,106
2024-12-31
€609,199
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
91.8 %2024-12-31: 92.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
8.14x2024-12-31: 7.02x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
23.8 %2024-12-31: 20.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.1 %91.8 %
Maksuvalmius7.02x8.14x
Liikevoitto-%20.3 %23.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2338292-9
ALV-tunnusFI23382929
EU-tunnusFIFPRO.2338292-9
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-06-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-06-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväBouldertehdas Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
742 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika248 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika271 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 02.4187/100 · v0.14
B1 → A2 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Bouldertehdas Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.