Yritysprofiili

Cathodex Oy

Cathodex Oy:n kotipaikka on Parkano. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-02-20. Toimiala on muiden muovituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €1,782,931 ja liikevoitto €227,114.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1078873-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1078873-5
Toimiala
Muiden muovituotteiden valmistus
Kunta
Parkano
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-02-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-03-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kyläsuutarinkatu 8, 39700, Parkano

Puhelin: +358207191940Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.cathodex.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Harhala Katja OrvokkiToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Cathodex Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cathodex Oy:n sijaintipaikkakunta on Parkano. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-02-20. Toimiala on muiden muovituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €1,782,931 ja liikevoitto €227,114. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,782,931 sekä tilikauden tulokseksi €213,059. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +39.5%, liikevoittoprosentti +12.7% ja omavaraisuusaste +71.5%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on lujitemuovi- ja kestomuovituotteiden ja tuotantoteknologian kehitys-, valmistus-, osto-, myynti-, maahantuonti- ja maastavientitoiminta. Yhtiö voi toimintansa harjoittamista varten omistaa ja hallita kiinteistöjä sekä arvopapereita.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys39.5%
Liikevoittoprosentti12.7%
Omavaraisuusaste71.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€160,093Edellinen: €316,136
Rahat ja pankkisaamiset€499,509Edellinen: €143,965
Edellisten tilikausien voitto/tappio€712,776Edellinen: €662,779
Oma pääoma€928,358Edellinen: €745,299
Velat€369,443Edellinen: €339,081
Vaihtuvat vastaavat€1,137,696Edellinen: €935,795
Current liabilities€369,443Edellinen: €337,468
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,305,181
2020-11-30
€1,438,728
2021-11-30
€1,532,684
2022-11-30
€1,604,632
2023-11-30
€1,277,992
2024-11-30
€1,782,931
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€142,856
2020-11-30
€146,790
2021-11-30
€65,898
2022-11-30
€38,320
2023-11-30
€91,584
2024-11-30
€227,114
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€120,039
2020-11-30
€130,870
2021-11-30
€53,785
2022-11-30
€22,769
2023-11-30
€79,998
2024-11-30
€213,059
2025-11-30
Varat -kehitys6 kautta
€1,097,193
2020-11-30
€1,028,840
2021-11-30
€1,204,785
2022-11-30
€1,025,766
2023-11-30
€1,084,379
2024-11-30
€1,297,801
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Nousussa
71.5 %2024-11-30: 68.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
60/100 · Nousussa
1.79x2024-11-30: 1.36x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Nousussa
12.7 %2024-11-30: 7.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-11-302021-11-302022-11-302023-11-302024-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste44.5 %60.1 %55.8 %66.3 %68.7 %71.5 %
Maksuvalmius----1.36x1.79x
Liikevoitto-%10.9 %10.1 %4.3 %2.4 %7.2 %12.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1078873-5
ALV-tunnusFI10788735
EU-tunnusFIFPRO.1078873-5
KuntaParkano
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-02-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-03-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-12-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Harhala Katja OrvokkiToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Jämiä Tapio JohannesPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Jämiä Päivi MarianneVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Jämiä Antti AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Pyydönniemi Kaarina MariaTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväCathodex Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
178 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika173 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika162 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-15 14.1285/100 · v0.14
A3 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1471/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
42/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cathodex Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.