Yritysprofiili

Cika Oy

Cika Oy:n kotipaikka on Vinkkilä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-21. Toimiala on sikojen ja porsaiden kasvatus lihantuotantoa varten. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,578,725 ja liikevoitto €82,974.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2977153-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2977153-8
Toimiala
Sikojen ja porsaiden kasvatus lihantuotantoa varten
Kunta
Vinkkilä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-02-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mikolantie 16, 23200, Vinkkilä

Postiosoite: Kalannintie 371, 23200, Vinkkilä

Tietoa yrityksestä Cika Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cika Oy:n sijaintipaikkakunta on Vinkkilä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-21. Toimiala on sikojen ja porsaiden kasvatus lihantuotantoa varten. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,578,725 ja liikevoitto €82,974. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,578,725 sekä tilikauden tulokseksi €35,438. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -39.6%, liikevoittoprosentti +5.3% ja omavaraisuusaste +19.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-39.6%
Liikevoittoprosentti5.3%
Omavaraisuusaste19.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€393,594Edellinen: €70,769
Provisions or reserves€23,564Edellinen: €23,564
Inventory€5,150Edellinen: €252,412
Rahat ja pankkisaamiset€0Edellinen: €82,705
Edellisten tilikausien voitto/tappio€277,720Edellinen: €178,423
Oma pääoma€315,658Edellinen: €305,220
Velat€1,270,946Edellinen: €1,396,830
Vaihtuvat vastaavat€371,116Edellinen: €452,613
Current liabilities€179,787Edellinen: €270,784
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,615,252
2024-12-31
€1,578,725
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€205,147
2024-12-31
€82,974
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€124,297
2024-12-31
€35,438
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,725,613
2024-12-31
€1,610,168
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
26/100 · Nousussa
21.1 %2024-12-31: 19.1 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.03x2024-12-31: 1.24x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.2 %2024-12-31: 7.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste19.1 %21.1 %
Maksuvalmius1.24x0.03x
Liikevoitto-%7.6 %4.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2977153-8
ALV-tunnusFI29771538
EU-tunnusFIFPRO.2977153-8
KuntaVinkkilä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-02-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-02-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-02-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-07-09Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaCika Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
468 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika238 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika237 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-28 11.0049/100 · v0.14
B1 → B3 · -17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cika Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.