Yritysprofiili

Codetag Oy

Codetag Oy:n kotipaikka on Kaustinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-03-28. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €390,408 ja liikevoitto €4,806.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2468043-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2468043-4
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Kaustinen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-03-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-03-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vissavedentie 1, 69600, Kaustinen

Verkkosivu: https://www.codetag.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Codetag Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Codetag Oy:n sijaintipaikkakunta on Kaustinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-03-28. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €390,408 ja liikevoitto €4,806. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €390,408 sekä tilikauden tulokseksi €2,550. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.2%, liikevoittoprosentti +1.2% ja omavaraisuusaste +23.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.2%
Liikevoittoprosentti1.2%
Omavaraisuusaste23.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €7,290
Rahat ja pankkisaamiset€77,710Edellinen: €107,590
Edellisten tilikausien voitto/tappio€45,603Edellinen: €49,159
Oma pääoma€78,514Edellinen: €82,568
Velat€262,886Edellinen: €264,647
Vaihtuvat vastaavat€267,874Edellinen: €294,594
Current liabilities€37,586Edellinen: €39,347
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€420,890
2024-12-31
€390,408
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,581
2024-12-31
€4,806
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,049
2024-12-31
€2,550
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€347,216
2024-12-31
€341,399
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
29/100 · Laskussa
23.0 %2024-12-31: 23.8 %
MaksuvalmiusHyvä
69/100 · Laskussa
2.07x2024-12-31: 2.73x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.2 %2024-12-31: 1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste23.8 %23.0 %
Maksuvalmius2.73x2.07x
Liikevoitto-%1.3 %1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2468043-4
ALV-tunnusFI24680434
EU-tunnusFIFPRO.2468043-4
KuntaKaustinen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-03-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-04-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCodetag Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
250 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika132 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika132 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-26 15.4761/100 · v0.14
B1 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

28 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Codetag Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.