Yritysprofiili

Cotosa Oy

Cotosa Oy:n kotipaikka on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-11-24. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,266 ja liikevoitto €1,521.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2652864-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2652864-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Lempäälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-11-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-11-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kukkolantie 14 A 1, 37560, Lempäälä

Tietoa yrityksestä Cotosa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cotosa Oy:n sijaintipaikkakunta on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-11-24. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,266 ja liikevoitto €1,521. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,266 sekä tilikauden tulokseksi €686. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -14.2%, liikevoittoprosentti +3.2% ja omavaraisuusaste -50.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-14.2%
Liikevoittoprosentti3.2%
Omavaraisuusaste-50.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,053Edellinen: €618
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€5,826Edellinen: -€12,597
Oma pääoma-€2,641Edellinen: -€3,326
Velat€7,873Edellinen: €5,031
Vaihtuvat vastaavat€5,233Edellinen: €1,704
Current liabilities€7,873Edellinen: €5,031
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€55,071
2024-12-31
€47,266
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,510
2024-12-31
€1,521
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,770
2024-12-31
€686
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,704
2024-12-31
€5,233
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-50.5 %2024-12-31: -195.2 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Nousussa
0.13x2024-12-31: 0.12x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.2 %2024-12-31: 13.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-195.2 %-50.5 %
Maksuvalmius0.12x0.13x
Liikevoitto-%13.6 %3.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2652864-7
ALV-tunnusFI26528647
EU-tunnusFIFPRO.2652864-7
KuntaLempäälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-11-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-11-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-11-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-11-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiCotosa Oy
Luokitus laskiB3 → C · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä31/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
62 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-09-29 01.1531/100 · v0.14
B3 → C · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B3 → B3
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cotosa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.