Yritysprofiili

Creadent Oy

Creadent Oy:n kotipaikka on Tornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-01-28. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €145 ja liikevoitto -€9,732.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0458043-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0458043-6
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Tornio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1982-01-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1982-02-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puustellintie 6, 95410, Tornio

Tietoa yrityksestä Creadent Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Creadent Oy:n sijaintipaikkakunta on Tornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-01-28. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €145 ja liikevoitto -€9,732. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €145 sekä tilikauden tulokseksi -€9,795. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -96.4%, liikevoittoprosentti -6690.7% ja omavaraisuusaste +78.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-96.4%
Liikevoittoprosentti-6690.7%
Omavaraisuusaste78.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€26,929Edellinen: €25,260
Rahat ja pankkisaamiset€7,117Edellinen: €20,731
Edellisten tilikausien voitto/tappio€284,953Edellinen: €327,693
Oma pääoma€283,566Edellinen: €333,362
Velat€80,055Edellinen: €51,500
Vaihtuvat vastaavat€8,478Edellinen: €26,072
Current liabilities€80,055Edellinen: €51,500
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€22,898
2023-09-30
€4,031
2024-09-30
€145
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€3,503
2023-09-30
-€17,227
2024-09-30
-€9,732
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€15,644
2023-09-30
-€2,741
2024-09-30
-€9,795
2025-09-30
Varat -kehitys3 kautta
€407,379
2023-09-30
€384,862
2024-09-30
€363,621
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Laskussa
78.0 %2024-09-30: 86.6 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.09x2024-09-30: 0.40x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-35.9 %2024-09-30: -58.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste93.1 %86.6 %78.0 %
Maksuvalmius1.99x0.40x0.09x
Liikevoitto-%-7.0 %-58.8 %-35.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0458043-6
ALV-tunnusFI04580436
EU-tunnusFIFPRO.0458043-6
KuntaTornio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1982-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1982-01-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1982-02-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-12-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCreadent Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
263 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-18 18.5360/100 · v0.14
A3 → B1 · -19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1479/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1479/100 · v0.13
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1367/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 44 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Creadent Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.