Yritysprofiili

Createst Oy

Createst Oy:n kotipaikka on Somero. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-21. Toimiala on puutavaran ja rakennusmateriaalien agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-11-30 liikevaihto oli €114,322 ja liikevoitto €79,921.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3184924-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3184924-2
Toimiala
Puutavaran ja rakennusmateriaalien agentuuritoiminta
Kunta
Somero
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-01-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vahlionkulmantie 109, 31400, Somero

Tietoa yrityksestä Createst Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Createst Oy:n sijaintipaikkakunta on Somero. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-21. Toimiala on puutavaran ja rakennusmateriaalien agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-11-30 liikevaihto oli €114,322 ja liikevoitto €79,921. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €114,322 sekä tilikauden tulokseksi €60,017. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +31.3%, liikevoittoprosentti +69.9% ja omavaraisuusaste +30.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-11-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys31.3%
Liikevoittoprosentti69.9%
Omavaraisuusaste30.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€473,689Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€2,823Edellinen: €117,578
Edellisten tilikausien voitto/tappio€97,798Edellinen: €53,230
Oma pääoma€157,815Edellinen: €106,302
Velat€367,202Edellinen: €20,476
Vaihtuvat vastaavat€525,017Edellinen: €121,587
Current liabilities€149,980Edellinen: €20,476
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€87,086
2022-11-30
€114,322
2023-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€66,747
2022-11-30
€79,921
2023-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€53,072
2022-11-30
€60,017
2023-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€126,778
2022-11-30
€525,017
2023-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
38/100 · Laskussa
30.1 %2022-11-30: 83.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.18x2022-11-30: 5.74x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
69.9 %2022-11-30: 76.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-11-302023-11-30
Omavaraisuusaste83.8 %30.1 %
Maksuvalmius5.74x3.18x
Liikevoitto-%76.7 %69.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3184924-2
ALV-tunnusFI31849242
EU-tunnusFIFPRO.3184924-2
KuntaSomero
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-01-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-01-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-01-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-01-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväCreatest Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
258 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-24 15.0975/100 · v0.14
B2 → A3 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Createst Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.