Yritysprofiili

Drivesa Oy

Drivesa Oy:n kotipaikka on Laukaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-04-26. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €117,555 ja liikevoitto -€4,879.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2820771-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2820771-6
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Laukaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-04-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-03-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ahotie 6, 41340, Laukaa

Tietoa yrityksestä Drivesa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Drivesa Oy:n sijaintipaikkakunta on Laukaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-04-26. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €117,555 ja liikevoitto -€4,879. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €117,555 sekä tilikauden tulokseksi -€4,846. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.9%, liikevoittoprosentti -4.2% ja omavaraisuusaste +89.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.9%
Liikevoittoprosentti-4.2%
Omavaraisuusaste89.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,080Edellinen: €80
Rahat ja pankkisaamiset€22,153Edellinen: €25,185
Edellisten tilikausien voitto/tappio€14,361Edellinen: €17,350
Oma pääoma€62,014Edellinen: €69,861
Velat€7,565Edellinen: €12,563
Vaihtuvat vastaavat€36,198Edellinen: €38,432
Current liabilities€7,565Edellinen: €12,563
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€129,098
2025-05-31
€117,555
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€13
2025-05-31
-€4,879
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€10
2025-05-31
-€4,846
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€82,423
2025-05-31
€69,580
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
89.1 %2025-05-31: 84.8 %
MaksuvalmiusHyvä
98/100 · Nousussa
2.93x2025-05-31: 2.00x
Liikevoitto-%Heikko
40/100 · Laskussa
-4.1 %2025-05-31: -0.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste84.8 %89.1 %
Maksuvalmius2.00x2.93x
Liikevoitto-%-0.0 %-4.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2820771-6
ALV-tunnusFI28207716
EU-tunnusFIFPRO.2820771-6
KuntaLaukaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-04-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-04-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-04-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-04-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-04-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaDrivesa Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
469 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 01.4468/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
12.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Drivesa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.