Yritysprofiili

EBAKA Oy

EBAKA Oy:n kotipaikka on Halkia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-02-21. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €561,240 ja liikevoitto -€26,415.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2097003-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2097003-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Halkia
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-02-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-02-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Linnunherne 7 A, 07190, Halkia

Verkkosivu: https://www.ebaka.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä EBAKA Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

EBAKA Oy:n sijaintipaikkakunta on Halkia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-02-21. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €561,240 ja liikevoitto -€26,415. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €561,240 sekä tilikauden tulokseksi -€36,959. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -49.0%, liikevoittoprosentti -4.7% ja omavaraisuusaste +25.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-49.0%
Liikevoittoprosentti-4.7%
Omavaraisuusaste25.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,353Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€0Edellinen: €2,176
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€149,458Edellinen: -€169,937
Oma pääoma€78,362Edellinen: €158,267
Velat€230,326Edellinen: €84,780
Vaihtuvat vastaavat€170,592Edellinen: €223,385
Current liabilities€106,647Edellinen: €84,780
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€1,341,904
2021-12-31
€1,100,178
2022-12-31
€561,240
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€39,598
2021-12-31
€20,271
2022-12-31
-€26,415
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€39,598
2021-12-31
€22,958
2022-12-31
-€36,959
2023-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€177,494
2021-12-31
€243,047
2022-12-31
€308,688
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
32/100 · Laskussa
25.4 %2022-12-31: 65.1 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2022-12-31: 0.03x
Liikevoitto-%Heikko
38/100 · Laskussa
-4.7 %2022-12-31: 1.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste76.2 %65.1 %25.4 %
Maksuvalmius1.22x0.03x0.00x
Liikevoitto-%2.9 %1.8 %-4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2097003-9
ALV-tunnusFI20970039
EU-tunnusFIFPRO.2097003-9
KuntaHalkia
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-02-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-11-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaEBAKA Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
249 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika326 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika209 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-18 15.4744/100 · v0.14
B1 → B3 · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

EBAKA Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.