Yritysprofiili

EkTa Pharma Oy

EkTa Pharma Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-07. Toimiala on kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €776,862 ja liikevoitto €201,921.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3402169-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3402169-4
Toimiala
Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-10-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Haltijatontuntie 5 B 4, 02200, Espoo

Tietoa yrityksestä EkTa Pharma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

EkTa Pharma Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-07. Toimiala on kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €776,862 ja liikevoitto €201,921. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €776,862 sekä tilikauden tulokseksi €160,302. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.4%, liikevoittoprosentti +26.0% ja omavaraisuusaste +88.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.4%
Liikevoittoprosentti26.0%
Omavaraisuusaste88.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€94,975Edellinen: €87,831
Rahat ja pankkisaamiset€188,347Edellinen: €154,187
Edellisten tilikausien voitto/tappio€150,444Edellinen: €0
Oma pääoma€310,745Edellinen: €163,524
Velat€40,511Edellinen: €146,757
Vaihtuvat vastaavat€351,257Edellinen: €310,280
Current liabilities€40,511Edellinen: €42,981
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€751,187
2024-12-31
€776,862
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€203,844
2024-12-31
€201,921
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€163,524
2024-12-31
€160,302
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€310,280
2024-12-31
€351,257
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.5 %2024-12-31: 52.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.99x2024-12-31: 5.63x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
26.0 %2024-12-31: 27.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste52.7 %88.5 %
Maksuvalmius5.63x6.99x
Liikevoitto-%27.1 %26.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3402169-4
ALV-tunnusFI34021694
EU-tunnusFIFPRO.3402169-4
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväEkTa Pharma Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
363 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika175 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-21 22.1976/100 · v0.14
B3 → A3 · +34 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1442/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1442/100 · v0.13
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1350/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
37/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

EkTa Pharma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.