Yritysprofiili

Elhatek Oy

Elhatek Oy:n kotipaikka on Jokikunta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-11. Toimiala on lampaiden ja vuohien kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €79,560 ja liikevoitto €2,376.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3085132-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3085132-4
Toimiala
Lampaiden ja vuohien kasvatus
Kunta
Jokikunta
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-09-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-09-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nokkelintie 1, 03430, Jokikunta

Tietoa yrityksestä Elhatek Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Elhatek Oy:n sijaintipaikkakunta on Jokikunta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-11. Toimiala on lampaiden ja vuohien kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €79,560 ja liikevoitto €2,376. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €79,560 sekä tilikauden tulokseksi -€6,219. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.5%, liikevoittoprosentti +3.0% ja omavaraisuusaste -27.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.5%
Liikevoittoprosentti3.0%
Omavaraisuusaste-27.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€126Edellinen: €2,790
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,552Edellinen: €4,270
Oma pääoma€2,333Edellinen: €8,552
Velat-€10,921Edellinen: €28,560
Vaihtuvat vastaavat-€15,829Edellinen: €20,170
Current liabilities-€10,921Edellinen: €6,601
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€87,917
2024-12-31
€79,560
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€12,872
2024-12-31
€2,376
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,281
2024-12-31
-€6,219
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€37,112
2024-12-31
-€8,588
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-27.2 %2024-12-31: 23.0 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
-0.01x2024-12-31: 0.42x
Liikevoitto-%Välttävä
57/100 · Laskussa
3.0 %2024-12-31: 14.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste23.0 %-27.2 %
Maksuvalmius0.42x-0.01x
Liikevoitto-%14.6 %3.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3085132-4
ALV-tunnusFI30851324
EU-tunnusFIFPRO.3085132-4
KuntaJokikunta
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-09-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-09-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaElhatek Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä42/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
207 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika188 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-30 13.3742/100 · v0.14
B1 → B3 · -25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-03-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Elhatek Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.