Yritysprofiili

Elofest Oy

Elofest Oy:n kotipaikka on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-05-18. Toimiala on ääni- ja musiikkitallenteiden kustantaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €21,960 ja liikevoitto €5,119.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2332802-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2332802-5
Toimiala
Ääni- ja musiikkitallenteiden kustantaminen
Kunta
Teuva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-05-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-04-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hiihtomajantie 2, 64700, Teuva

Tietoa yrityksestä Elofest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Elofest Oy:n sijaintipaikkakunta on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-05-18. Toimiala on ääni- ja musiikkitallenteiden kustantaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €21,960 ja liikevoitto €5,119. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €21,960 sekä tilikauden tulokseksi €5,115. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +259.0%, liikevoittoprosentti +23.3% ja omavaraisuusaste +97.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys259.0%
Liikevoittoprosentti23.3%
Omavaraisuusaste97.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,836
Inventory€939Edellinen: €1,056
Rahat ja pankkisaamiset€10,890Edellinen: €6,969
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,082Edellinen: €14,744
Oma pääoma€14,197Edellinen: €9,082
Velat€336Edellinen: €180
Vaihtuvat vastaavat€12,333Edellinen: €8,475
Current liabilities€336Edellinen: €180
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€6,117
2024-09-30
€21,960
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€8,658
2024-09-30
€5,119
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€8,661
2024-09-30
€5,115
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€9,262
2024-09-30
€14,533
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.7 %2024-09-30: 98.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
35.21x2024-09-30: 44.59x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
23.3 %2024-09-30: -87.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste98.1 %97.7 %
Maksuvalmius44.59x35.21x
Liikevoitto-%-87.0 %23.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2332802-5
ALV-tunnusFI23328025
EU-tunnusFIFPRO.2332802-5
KuntaTeuva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-04-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-04-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-05-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenElofest Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä92/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
257 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika95 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-09-20 17.2192/100 · v0.14
A3 → A1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1474/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1474/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1365/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
87/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Elofest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.