Yritysprofiili

Entepal Oy

Entepal Oy:n kotipaikka on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-10-01. Toimiala on työkalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €537,258 ja liikevoitto €87,782.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2914691-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2914691-9
Toimiala
Työkalujen valmistus
Kunta
Hyvinkää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-10-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-05-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pillikorventie 50, 05620, Hyvinkää

Tietoa yrityksestä Entepal Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Entepal Oy:n sijaintipaikkakunta on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-10-01. Toimiala on työkalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €537,258 ja liikevoitto €87,782. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €537,258 sekä tilikauden tulokseksi €73,589. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.9%, liikevoittoprosentti +16.3% ja omavaraisuusaste +64.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.9%
Liikevoittoprosentti16.3%
Omavaraisuusaste64.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,887Edellinen: €2,509
Inventory€32,859Edellinen: €33,393
Rahat ja pankkisaamiset€112,537Edellinen: €97,228
Edellisten tilikausien voitto/tappio€54,853Edellinen: €206,089
Oma pääoma€208,911Edellinen: €367,168
Velat€115,154Edellinen: €69,229
Vaihtuvat vastaavat€226,839Edellinen: €175,289
Current liabilities€115,154Edellinen: €69,229
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€547,618
2024-12-31
€537,258
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€99,994
2024-12-31
€87,782
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€80,610
2024-12-31
€73,589
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€436,397
2024-12-31
€324,064
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Laskussa
64.5 %2024-12-31: 84.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
42/100 · Laskussa
1.26x2024-12-31: 1.89x
Liikevoitto-%Hyvä
90/100 · Laskussa
16.2 %2024-12-31: 18.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.1 %64.5 %
Maksuvalmius1.89x1.26x
Liikevoitto-%18.2 %16.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2914691-9
ALV-tunnusFI29146919
EU-tunnusFIFPRO.2914691-9
KuntaHyvinkää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-10-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-10-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväEntepal Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
421 verrokkia
Omavaraisuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-01 23.0378/100 · v0.14
B2 → A3 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
51/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Entepal Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.