Yritysprofiili

FeelFactory Oy

FeelFactory Oy:n kotipaikka on Punkalaidun. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 2008-08-21. Toimiala on lvi-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €723,318 ja liikevoitto €84,999.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2211689-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2211689-9
Toimiala
LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Kunta
Punkalaidun
Yritysmuoto
Kommandiittiyhtiö
Perustamispäivä
2008-08-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-08-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Virkatie 6, 31900, Punkalaidun

Tietoa yrityksestä FeelFactory Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

FeelFactory Oy:n sijaintipaikkakunta on Punkalaidun. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 2008-08-21. Toimiala on lvi-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €723,318 ja liikevoitto €84,999. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €723,318 sekä tilikauden tulokseksi €67,568. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.9%, liikevoittoprosentti +11.8% ja omavaraisuusaste +85.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.9%
Liikevoittoprosentti11.8%
Omavaraisuusaste85.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€46,795Edellinen: €44,812
Rahat ja pankkisaamiset€188,349Edellinen: €94,548
Edellisten tilikausien voitto/tappio€358,304Edellinen: €276,477
Oma pääoma€435,872Edellinen: €400,304
Velat€76,961Edellinen: €92,702
Vaihtuvat vastaavat€508,994Edellinen: €487,887
Current liabilities€76,961Edellinen: €92,702
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€676,599
2024-07-31
€723,318
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€142,746
2024-07-31
€84,999
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€113,828
2024-07-31
€67,568
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€493,006
2024-07-31
€512,833
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
85.0 %2024-07-31: 81.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.06x2024-07-31: 1.50x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Laskussa
11.8 %2024-07-31: 21.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste81.2 %85.0 %
Maksuvalmius1.50x3.06x
Liikevoitto-%21.1 %11.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2211689-9
ALV-tunnusFI22116899
EU-tunnusFIFPRO.2211689-9
KuntaPunkalaidun
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-08-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-08-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-08-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväFeelFactory Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
122 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika169 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika166 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-23 10.0082/100 · v0.14
B1 → A2 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

FeelFactory Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.