Yritysprofiili

Fin Ventures Oy

Fin Ventures Oy:n kotipaikka on Äkäslompolo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-08. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €171,894 ja liikevoitto €20,296.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3402506-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3402506-2
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Äkäslompolo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-10-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Asuntotie 6 A 1, 95970, Äkäslompolo

Verkkosivu: https://www.arcticescapades.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Fin Ventures Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Fin Ventures Oy:n sijaintipaikkakunta on Äkäslompolo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-08. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €171,894 ja liikevoitto €20,296. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €171,894 sekä tilikauden tulokseksi €14,759. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +116.9%, liikevoittoprosentti +11.8% ja omavaraisuusaste +31.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys116.9%
Liikevoittoprosentti11.8%
Omavaraisuusaste31.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€100Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€59,360Edellinen: €64,922
Advances received€2,000Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,635Edellinen: €0
Oma pääoma€18,394Edellinen: €5,276
Velat€40,966Edellinen: €63,378
Vaihtuvat vastaavat€59,360Edellinen: €68,654
Current liabilities€40,966Edellinen: €63,378
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€79,243
2024-05-31
€171,894
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,544
2024-05-31
€20,296
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,276
2024-05-31
€14,759
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€68,654
2024-05-31
€59,360
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
40/100 · Nousussa
32.1 %2024-05-31: 7.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
48/100 · Nousussa
1.45x2024-05-31: 1.02x
Liikevoitto-%Hyvä
80/100 · Nousussa
11.8 %2024-05-31: 5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste7.7 %32.1 %
Maksuvalmius1.02x1.45x
Liikevoitto-%5.7 %11.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3402506-2
ALV-tunnusFI34025062
EU-tunnusFIFPRO.3402506-2
KuntaÄkäslompolo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-10-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-10-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväFin Ventures Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
129 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-29 08.3870/100 · v0.14
B2 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Fin Ventures Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.