Yritysprofiili

Fingredient Oy

Fingredient Oy:n kotipaikka on Iittala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-07-30. Toimiala on muiden välituotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €167,853 ja liikevoitto €13,398.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2556767-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2556767-9
Toimiala
Muiden välituotteiden tukkukauppa
Kunta
Iittala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-07-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-06-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Könnölänmäentie 2 D, 14500, Iittala

Puhelin: +358400892386Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.fingredient.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Jari SiivariToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Fingredient Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Fingredient Oy:n sijaintipaikkakunta on Iittala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-07-30. Toimiala on muiden välituotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €167,853 ja liikevoitto €13,398. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €167,853 sekä tilikauden tulokseksi €1,827. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.1%, liikevoittoprosentti +7.7% ja omavaraisuusaste +30.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.1%
Liikevoittoprosentti7.7%
Omavaraisuusaste30.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö4Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€261,878
2021-12-31
€210,353
2022-12-31
€217,090
2023-12-31
€202,376
2024-12-31
€167,853
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€37,118
2021-12-31
€1,632
2022-12-31
€39,565
2023-12-31
€2,576
2024-12-31
€13,398
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€23,004
2021-12-31
-€174
2022-12-31
€28,455
2023-12-31
-€6,076
2024-12-31
€1,827
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€155,346
2021-12-31
€132,059
2022-12-31
€150,441
2023-12-31
€149,767
2024-12-31
€206,712
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
39/100 · Laskussa
30.9 %2024-12-31: 44.4 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Laskussa
0.30x2024-12-31: 0.45x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.7 %2024-12-31: 1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste38.5 %41.0 %51.6 %44.4 %30.9 %
Maksuvalmius1.08x0.49x0.98x0.45x0.30x
Liikevoitto-%14.1 %0.8 %18.2 %1.3 %7.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2556767-9
ALV-tunnusFI25567679
EU-tunnusFIFPRO.2556767-9
KuntaIittala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-06-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-06-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-07-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-07-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-12-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Siivari Jari-JukkaToimitusjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Jari SiivariToimitusjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Vikstedt Elina Maria KaroliinaPuheenjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Siivari Joni RikhardVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Siivari Atte VilhelmVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Siivari Jari-JukkaVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Atte SiivariJunior PartnerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Satu SullanmaaTilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaFingredient Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
222 verrokkia
Omavaraisuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika144 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika144 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-24 13.3862/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Fingredient Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.