Yritysprofiili

Formet Oy

Formet Oy:n kotipaikka on Forssa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-02-24. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €2,109,841 ja liikevoitto €357,530.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0910854-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0910854-4
Toimiala
Metallien työstö
Kunta
Forssa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-02-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-12-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pilvenmäentie 9, 30420, Forssa

Tietoa yrityksestä Formet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Formet Oy:n sijaintipaikkakunta on Forssa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-02-24. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €2,109,841 ja liikevoitto €357,530. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,109,841 sekä tilikauden tulokseksi €271,395. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.3%, liikevoittoprosentti +16.9% ja omavaraisuusaste +60.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.3%
Liikevoittoprosentti16.9%
Omavaraisuusaste60.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€200Edellinen: €0
Inventory€110,273Edellinen: €106,997
Rahat ja pankkisaamiset€400,953Edellinen: €271,437
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,145,888Edellinen: €1,882,789
Oma pääoma€1,469,842Edellinen: €2,198,746
Velat€947,432Edellinen: €328,677
Vaihtuvat vastaavat€871,658Edellinen: €971,331
Current liabilities€461,652Edellinen: €295,311
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,929,863
2024-08-31
€2,109,841
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€327,290
2024-08-31
€357,530
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€263,398
2024-08-31
€271,395
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,527,424
2024-08-31
€2,417,274
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
76/100 · Laskussa
60.8 %2024-08-31: 87.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
37/100 · Laskussa
1.11x2024-08-31: 1.28x
Liikevoitto-%Hyvä
92/100 · Laskussa
16.9 %2024-08-31: 17.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste87.0 %60.8 %
Maksuvalmius1.28x1.11x
Liikevoitto-%17.0 %16.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0910854-4
ALV-tunnusFI09108544
EU-tunnusFIFPRO.0910854-4
KuntaForssa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1992-12-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1993-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-02-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväFormet Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
278 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-19 08.3188/100 · v0.14
A3 → A2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1473/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1473/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Formet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.