Yritysprofiili

Gruus Ab

Gruus Ab:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-02-04. Toimiala on muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €8,310 ja liikevoitto €168.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3264718-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3264718-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-02-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-01-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Långviksgatan 28 A 3, 65100, Vaasa

Puhelin: +358401439435Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lundström Rosanna LinnéaVarsinainen jäsen
Salonen Violet AnnetteVarajäsen

Tietoa yrityksestä Gruus Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Gruus Ab:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-02-04. Toimiala on muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €8,310 ja liikevoitto €168. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €8,310 sekä tilikauden tulokseksi €156. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.6%, liikevoittoprosentti +2.0% ja omavaraisuusaste -392.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Tillverkning av livsmedel (NI). Kostrådgivning.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.6%
Liikevoittoprosentti2.0%
Omavaraisuusaste-392.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €123
Inventory€173Edellinen: €143
Rahat ja pankkisaamiset€420Edellinen: €1,170
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€3,985Edellinen: -€3,634
Tulos ennen veroja€156Edellinen: Ei vertailuarvoa
Oma pääoma-€3,829Edellinen: -€3,985
Velat€4,804Edellinen: €5,989
Vaihtuvat vastaavat€738Edellinen: €1,687
Current liabilities€4,804Edellinen: €5,989
Henkilöstö0Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€5,661
2022-12-31
€9,060
2023-12-31
€7,581
2024-12-31
€8,310
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€2,961
2022-12-31
-€469
2024-12-31
€168
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€2,973
2022-12-31
-€660
2023-12-31
-€350
2024-12-31
€156
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,769
2023-12-31
€975
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-392.6 %2024-12-31: -198.9 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.12x2024-12-31: 0.22x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Nousussa
2.0 %2024-12-31: -6.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-97.4 %-205.4 %--392.6 %
Maksuvalmius---0.12x
Liikevoitto-%-52.3 %--6.1 %2.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3264718-3
ALV-tunnusFI32647183
EU-tunnusFIFPRO.3264718-3
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-30Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-01-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-02-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Lundström Rosanna LinnéaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Salonen Violet AnnetteVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiGruus Ab
Luokitus laskiB3 → C · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä36/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusEi riittävästi historiaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1740 verrokkia
Omavaraisuus5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-10-15 15.0436/100 · v0.14
B3 → C · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1540/100 · v0.14
B3 → B3
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1340/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Gruus Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.