Yritysprofiili

Gurham OY

Gurham OY:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-19. Toimiala on muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €3,624,668 ja liikevoitto €36,126.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3405874-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3405874-5
Toimiala
Muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-11-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lindforsinkatu 2, 33720, Tampere

Postiosoite: Tikkurilantie 10, 01380, Vantaa

Tietoa yrityksestä Gurham OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Gurham OY:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-19. Toimiala on muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €3,624,668 ja liikevoitto €36,126. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,624,668 sekä tilikauden tulokseksi €28,443. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.4%, liikevoittoprosentti +1.0% ja omavaraisuusaste +18.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.4%
Liikevoittoprosentti1.0%
Omavaraisuusaste18.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€286,885Edellinen: €155,896
Rahat ja pankkisaamiset€33,611Edellinen: €65,786
Edellisten tilikausien voitto/tappio€55,534Edellinen: €0
Oma pääoma€83,977Edellinen: €55,534
Velat€374,992Edellinen: €335,815
Vaihtuvat vastaavat€381,945Edellinen: €314,298
Current liabilities€374,992Edellinen: €335,815
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,255,186
2025-03-31
€3,624,668
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€69,453
2025-03-31
€36,126
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€55,534
2025-03-31
€28,443
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€391,349
2025-03-31
€458,969
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
23/100 · Nousussa
18.3 %2025-03-31: 14.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Nousussa
0.85x2025-03-31: 0.66x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.0 %2025-03-31: 2.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste14.2 %18.3 %
Maksuvalmius0.66x0.85x
Liikevoitto-%2.1 %1.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3405874-5
ALV-tunnusFI34058745
EU-tunnusFIFPRO.3405874-5
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-11-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-11-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaGurham OY
Luokitus nousiC → B3 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä46/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
106 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika97 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-15 13.3146/100 · v0.14
C → B3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1433/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1433/100 · v0.13
B3 → C · -14 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1347/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
24/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Gurham OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.