Yritysprofiili

HAADEX OY

HAADEX OY:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-11-01. Toimiala on puun sahaus ja höyläys. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €14,720 ja liikevoitto €6,166.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2862033-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2862033-2
Toimiala
Puun sahaus ja höyläys
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-11-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-10-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Minna Canthin katu 4 A, 70100, Kuopio

Tietoa yrityksestä HAADEX OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

HAADEX OY:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-11-01. Toimiala on puun sahaus ja höyläys. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €14,720 ja liikevoitto €6,166. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €14,720 sekä tilikauden tulokseksi -€5,540. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -99.6%, liikevoittoprosentti +41.9% ja omavaraisuusaste +99.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-99.6%
Liikevoittoprosentti41.9%
Omavaraisuusaste99.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€474Edellinen: €84,565
Rahat ja pankkisaamiset€8,466Edellinen: €1,899
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,006,093Edellinen: €986,887
Oma pääoma€1,020,553Edellinen: €1,026,093
Velat€774Edellinen: €659,429
Vaihtuvat vastaavat€1,021,327Edellinen: €1,657,205
Current liabilities€774Edellinen: €659,429
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€8,084,643
2022-12-31
€14,720
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€134,455
2022-12-31
€6,166
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€89,405
2022-12-31
-€5,540
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,428,156
2022-12-31
€1,021,327
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.9 %2022-12-31: 31.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
10.94x2022-12-31: 0.07x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
40.6 %2022-12-31: 1.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste31.0 %99.9 %
Maksuvalmius0.07x10.94x
Liikevoitto-%1.7 %40.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2862033-2
ALV-tunnusFI28620332
EU-tunnusFIFPRO.2862033-2
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-11-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHAADEX OY
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika224 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika307 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-26 06.3579/100 · v0.14
B1 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
68/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

HAADEX OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.