Yritysprofiili

Haarakas oy

Haarakas oy:n kotipaikka on Nakkila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-08-26. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-06 liikevaihto oli €11,952 ja liikevoitto €1,933.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0676833-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0676833-6
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing
Kunta
Nakkila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-08-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1987-11-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viikarintie 20, 29250, Nakkila

Tietoa yrityksestä Haarakas oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Haarakas oy:n sijaintipaikkakunta on Nakkila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-08-26. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-06 liikevaihto oli €11,952 ja liikevoitto €1,933. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-06 ja osoittaa liikevaihdoksi €11,952 sekä tilikauden tulokseksi €1,533. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +55.2%, liikevoittoprosentti +16.2% ja omavaraisuusaste +20.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-06

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys55.2%
Liikevoittoprosentti16.2%
Omavaraisuusaste20.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€9,094Edellinen: €247
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€5,581Edellinen: -€3,904
Oma pääoma€8,179Edellinen: €6,646
Velat€32,802Edellinen: €16,590
Vaihtuvat vastaavat€9,637Edellinen: €1,893
Current liabilities€32,802Edellinen: €16,590
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€7,701
2024-12-06
€11,952
2025-12-06
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€1,665
2024-12-06
€1,933
2025-12-06
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,677
2024-12-06
€1,533
2025-12-06
Varat -kehitys2 kautta
€23,236
2024-12-06
€40,981
2025-12-06

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
25/100 · Laskussa
20.0 %2024-12-06: 28.6 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Nousussa
0.28x2024-12-06: 0.01x
Liikevoitto-%Hyvä
90/100 · Nousussa
16.2 %2024-12-06: -21.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-062025-12-06
Omavaraisuusaste28.6 %20.0 %
Maksuvalmius0.01x0.28x
Liikevoitto-%-21.6 %16.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0676833-6
ALV-tunnusFI06768336
EU-tunnusFIFPRO.0676833-6
KuntaNakkila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-08-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1987-11-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1998-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaHaarakas oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
350 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika39 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika248 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-19 23.0165/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-06).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
30/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-06

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Haarakas oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.