Yritysprofiili

Half Forest Oy

Half Forest Oy:n kotipaikka on Paalijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-08-29. Toimiala on puunkorjuu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €914,812 ja liikevoitto €113,511.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2637225-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2637225-9
Toimiala
Puunkorjuu
Kunta
Paalijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-08-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-08-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pitkäsentie 97, 62950, Paalijärvi

Tietoa yrityksestä Half Forest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Half Forest Oy:n sijaintipaikkakunta on Paalijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-08-29. Toimiala on puunkorjuu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €914,812 ja liikevoitto €113,511. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €914,812 sekä tilikauden tulokseksi €64,900. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.5%, liikevoittoprosentti +12.4% ja omavaraisuusaste +17.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.5%
Liikevoittoprosentti12.4%
Omavaraisuusaste17.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Provisions or reserves€88,462Edellinen: €75,077
Rahat ja pankkisaamiset€142,582Edellinen: €41,176
Edellisten tilikausien voitto/tappio€132,412Edellinen: €94,241
Oma pääoma€199,812Edellinen: €146,642
Velat€840,622Edellinen: €580,700
Vaihtuvat vastaavat€266,163Edellinen: €112,321
Current liabilities€268,402Edellinen: €210,197
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€820,208
2024-10-31
€914,812
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€73,797
2024-10-31
€113,511
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€49,901
2024-10-31
€64,900
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€802,419
2024-10-31
€1,128,896
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
32/100 · Laskussa
25.5 %2024-10-31: 27.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Nousussa
0.53x2024-10-31: 0.20x
Liikevoitto-%Hyvä
81/100 · Nousussa
12.4 %2024-10-31: 9.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste27.6 %25.5 %
Maksuvalmius0.20x0.53x
Liikevoitto-%9.0 %12.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2637225-9
ALV-tunnusFI26372259
EU-tunnusFIFPRO.2637225-9
KuntaPaalijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-08-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-08-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-08-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-09-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHalf Forest Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
154 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika207 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika194 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-05 05.4574/100 · v0.14
A3 → A3 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Half Forest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.