Yritysprofiili

Harnic Oy

Harnic Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-06-30. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €175,530 ja liikevoitto -€51,890.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2840838-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2840838-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-06-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-06-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: kivikonlaita 11 H 4, 00940, Helsinki

Verkkosivu: https://www.a.latinki.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Harnic Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Harnic Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-06-30. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €175,530 ja liikevoitto -€51,890. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €175,530 sekä tilikauden tulokseksi -€52,255. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +75.6%, liikevoittoprosentti -29.6% ja omavaraisuusaste +10.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys75.6%
Liikevoittoprosentti-29.6%
Omavaraisuusaste10.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€14,200Edellinen: €36,460
Inventory€2,006Edellinen: €2,006
Rahat ja pankkisaamiset€15,495Edellinen: €12,401
Edellisten tilikausien voitto/tappio€56,900Edellinen: €56,468
Oma pääoma€7,145Edellinen: €59,400
Velat€58,691Edellinen: €52,207
Vaihtuvat vastaavat€54,310Edellinen: €96,239
Current liabilities€58,691Edellinen: €52,207
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€158,672
2023-11-30
€175,530
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€51,156
2023-11-30
-€51,890
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€51,657
2023-11-30
-€52,255
2025-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€154,287
2023-11-30
€65,836
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Laskussa
10.8 %2023-11-30: 38.2 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Nousussa
0.30x2023-11-30: 0.10x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-27.4 %2023-11-30: -32.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste38.2 %10.8 %
Maksuvalmius0.10x0.30x
Liikevoitto-%-32.1 %-27.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2840838-2
ALV-tunnusFI28408382
EU-tunnusFIFPRO.2840838-2
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-06-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-06-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiHarnic Oy
Luokitus laskiB2 → C · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä38/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
173 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika284 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika266 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-09-24 11.3238/100 · v0.14
B2 → C · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1553/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
10.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-11-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Harnic Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.