Yritysprofiili

Hidpex Oy

Hidpex Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-09-06. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2020-12-31 liikevaihto oli €560,185 ja liikevoitto €64,902.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2935514-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2935514-7
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-09-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-08-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivupurontie 7, 40320, Jyväskylä

Verkkosivu: https://www.hidpex.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Hidpex Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hidpex Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-09-06. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2020-12-31 liikevaihto oli €560,185 ja liikevoitto €64,902. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2020-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €560,185 sekä tilikauden tulokseksi €46,269. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.4%, liikevoittoprosentti +11.6% ja omavaraisuusaste +30.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2020-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.4%
Liikevoittoprosentti11.6%
Omavaraisuusaste30.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€16,737Edellinen: €0
Inventory€4,988Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€82,005Edellinen: €29,694
Advances received€15,743Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€22,167Edellinen: €0
Oma pääoma€70,935Edellinen: €26,811
Velat€159,410Edellinen: €153,530
Vaihtuvat vastaavat€135,692Edellinen: €89,448
Current liabilities€106,760Edellinen: €76,370
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€598,243
2019-12-31
€560,185
2020-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€40,912
2019-12-31
€64,902
2020-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€24,311
2019-12-31
€46,269
2020-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€180,342
2019-12-31
€230,345
2020-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Nousussa
33.0 %2019-12-31: 14.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Nousussa
0.81x2019-12-31: 0.39x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.3 %2019-12-31: 6.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2019-12-312020-12-31
Omavaraisuusaste14.9 %33.0 %
Maksuvalmius0.39x0.81x
Liikevoitto-%6.8 %11.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2935514-7
ALV-tunnusFI29355147
EU-tunnusFIFPRO.2935514-7
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-09-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-09-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-09-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-09-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaHidpex Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-17 22.3665/100 · v0.14
B2 → B1 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2020-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1458/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1458/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2020-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hidpex Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.