Yritysprofiili

HiMaKo Oy

HiMaKo Oy:n kotipaikka on Rautalampi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-10-02. Toimiala on muu rakennusten viimeistely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €191,075 ja liikevoitto €4,397.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1056151-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1056151-4
Toimiala
Muu rakennusten viimeistely
Kunta
Rautalampi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-10-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-07-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Konnekoskentie 680, 77700, Rautalampi

Postiosoite: Korholantie 201, 77700, Rautalampi

Verkkosivu: https://www.himako.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä HiMaKo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

HiMaKo Oy:n sijaintipaikkakunta on Rautalampi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-10-02. Toimiala on muu rakennusten viimeistely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €191,075 ja liikevoitto €4,397. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €191,075 sekä tilikauden tulokseksi €3,505. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +46.5%, liikevoittoprosentti +2.3% ja omavaraisuusaste +78.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys46.5%
Liikevoittoprosentti2.3%
Omavaraisuusaste78.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,568Edellinen: €4,490
Rahat ja pankkisaamiset€44,140Edellinen: €46,609
Edellisten tilikausien voitto/tappio€19,597Edellinen: €23,260
Oma pääoma€56,739Edellinen: €57,835
Velat€15,241Edellinen: €11,816
Vaihtuvat vastaavat€66,551Edellinen: €66,109
Current liabilities€15,241Edellinen: €11,816
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€130,461
2024-12-31
€191,075
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,238
2024-12-31
€4,397
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€937
2024-12-31
€3,505
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€69,651
2024-12-31
€71,980
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
99/100 · Laskussa
78.8 %2024-12-31: 83.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.20x2024-12-31: 4.32x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Nousussa
2.3 %2024-12-31: 0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.0 %78.8 %
Maksuvalmius4.32x3.20x
Liikevoitto-%0.9 %2.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1056151-4
ALV-tunnusFI10561514
EU-tunnusFIFPRO.1056151-4
KuntaRautalampi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-07-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1996-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1996-10-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHiMaKo Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
31 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-23 01.5878/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

HiMaKo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.