Yritysprofiili

Host It Oy

Host It Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-24. Toimiala on hotellit ja vastaava majoitustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €2,488,147 ja liikevoitto €880,708.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3363423-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3363423-7
Toimiala
Hotellit ja vastaava majoitustoiminta
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rovakatu 29 lh. 2, 96200, Rovaniemi

Postiosoite: Rovakatu 29, 96200, Rovaniemi

Puhelin: +358406808855Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.host-it.fiLähdehavainto

Tiktok-profiili: https://www.tiktok.com/@host_it_oy?_r=1&_t=ZN-95MMpga8tVuLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/profile.php?id=61564079526499Lähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/hostitoy?igsh=ZXFicTV3aWdrcXNoLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Nurmi Eerik OlaviToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Eemil Petri Lennart SirviöToimitusjohtajan sijainen (5/2023)

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Roni KurkinenPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Host It Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Host It Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-24. Toimiala on hotellit ja vastaava majoitustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €2,488,147 ja liikevoitto €880,708. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,488,147 sekä tilikauden tulokseksi €695,667. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +297.7%, liikevoittoprosentti +35.4% ja omavaraisuusaste +76.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Majoitus palvelut, kiinteistöjen ja asuntojen jälleen vuokraus sekä hallinta ja kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys297.7%
Liikevoittoprosentti35.4%
Omavaraisuusaste76.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€43,261Edellinen: €3,158
Rahat ja pankkisaamiset€516,764Edellinen: €144,171
Advances received€10,467Edellinen: €305
Edellisten tilikausien voitto/tappio€101,408Edellinen: €0
Oma pääoma€797,075Edellinen: €110,208
Velat€242,238Edellinen: €106,061
Vaihtuvat vastaavat€844,896Edellinen: €173,108
Current liabilities€217,238Edellinen: €98,562
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€625,639
2024-04-30
€2,488,147
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€139,606
2024-04-30
€880,708
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€110,208
2024-04-30
€695,667
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€216,269
2024-04-30
€1,039,313
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.5 %2024-04-30: 51.0 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Nousussa
2.38x2024-04-30: 1.46x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
34.8 %2024-04-30: 22.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste51.0 %77.5 %
Maksuvalmius1.46x2.38x
Liikevoitto-%22.2 %34.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3363423-7
ALV-tunnusFI33634237
EU-tunnusFIFPRO.3363423-7
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-05-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-05-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Eemil Petri Lennart SirviöToimitusjohtajan sijainen (5/2023)Lähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Nurmi Eerik OlaviToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Sirviö Eemil Petri LennartPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Nurmi Eerik OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHost It Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
357 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 08.2577/100 · v0.14
B3 → A3 · +36 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1541/100 · v0.14
B3 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
29/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Host It Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.