Yritysprofiili

Hurmaava Oy

Hurmaava Oy:n kotipaikka on Raisio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-12-17. Toimiala on neulosten valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €93,185 ja liikevoitto €2,135.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3103954-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3103954-9
Toimiala
Neulosten valmistus
Kunta
Raisio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-12-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-12-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lautamiehenkatu 1 B 12, 21200, Raisio

Tietoa yrityksestä Hurmaava Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hurmaava Oy:n sijaintipaikkakunta on Raisio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-12-17. Toimiala on neulosten valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €93,185 ja liikevoitto €2,135. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €93,185 sekä tilikauden tulokseksi €1,680. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.7%, liikevoittoprosentti +2.3% ja omavaraisuusaste +54.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.7%
Liikevoittoprosentti2.3%
Omavaraisuusaste54.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€9,938Edellinen: €12,336
Edellisten tilikausien voitto/tappio€25,001Edellinen: €22,743
Oma pääoma€26,682Edellinen: €27,174
Velat€22,092Edellinen: €21,867
Vaihtuvat vastaavat€16,284Edellinen: €18,670
Current liabilities€22,092Edellinen: €21,867
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€92,518
2024-12-31
€93,185
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,709
2024-12-31
€2,135
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,432
2024-12-31
€1,680
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€49,041
2024-12-31
€48,773
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
68/100 · Laskussa
54.7 %2024-12-31: 55.4 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.45x2024-12-31: 0.56x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.3 %2024-12-31: 6.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste55.4 %54.7 %
Maksuvalmius0.56x0.45x
Liikevoitto-%6.2 %2.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3103954-9
ALV-tunnusFI31039549
EU-tunnusFIFPRO.3103954-9
KuntaRaisio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-12-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-12-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaHurmaava Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
401 verrokkia
Omavaraisuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 00.1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-12.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hurmaava Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.