Yritysprofiili

Inmec Instruments Oy

Inmec Instruments Oy:n kotipaikka on Kajaani. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-07-05. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €904,887 ja liikevoitto €108,327.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2770222-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2770222-1
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Kajaani
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-07-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-07-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kehräämöntie 5, 87400, Kajaani

Tietoa yrityksestä Inmec Instruments Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Inmec Instruments Oy:n sijaintipaikkakunta on Kajaani. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-07-05. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €904,887 ja liikevoitto €108,327. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €904,887 sekä tilikauden tulokseksi €76,230. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +29.7%, liikevoittoprosentti +12.0% ja omavaraisuusaste +25.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys29.7%
Liikevoittoprosentti12.0%
Omavaraisuusaste25.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€8,000Edellinen: €51,876
Inventory€175,095Edellinen: €113,805
Rahat ja pankkisaamiset€94Edellinen: €119,278
Advances received€0Edellinen: €8,444
Edellisten tilikausien voitto/tappio€29,904Edellinen: €47,750
Oma pääoma€108,634Edellinen: €59,631
Velat€319,195Edellinen: €364,552
Vaihtuvat vastaavat€383,487Edellinen: €387,720
Current liabilities€176,756Edellinen: €178,211
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€697,864
2024-12-31
€904,887
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€1,203
2024-12-31
€108,327
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€9,381
2024-12-31
€76,230
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€424,183
2024-12-31
€427,829
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
32/100 · Nousussa
25.4 %2024-12-31: 14.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Laskussa
0.99x2024-12-31: 4.00x
Liikevoitto-%Hyvä
80/100 · Nousussa
11.9 %2024-12-31: -0.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste14.3 %25.4 %
Maksuvalmius4.00x0.99x
Liikevoitto-%-0.2 %11.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2770222-1
ALV-tunnusFI27702221
EU-tunnusFIFPRO.2770222-1
KuntaKajaani
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-07-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväInmec Instruments Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
157 verrokkia
Omavaraisuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika159 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-21 10.3470/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1461/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Inmec Instruments Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.