Yritysprofiili

Jamicar Oy

Jamicar Oy:n kotipaikka on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-11-30. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €123,517 ja liikevoitto -€16,346.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0725916-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0725916-2
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Kunta
Nummela
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-11-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Peräsimentie 2, 03100, Nummela

Tietoa yrityksestä Jamicar Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jamicar Oy:n sijaintipaikkakunta on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-11-30. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €123,517 ja liikevoitto -€16,346. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €123,517 sekä tilikauden tulokseksi -€16,073. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.7%, liikevoittoprosentti -13.2% ja omavaraisuusaste +64.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.7%
Liikevoittoprosentti-13.2%
Omavaraisuusaste64.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€51,084Edellinen: €51,144
Inventory€150,400Edellinen: €199,300
Rahat ja pankkisaamiset€169,726Edellinen: €175,969
Edellisten tilikausien voitto/tappio€533,079Edellinen: €594,776
Oma pääoma€525,007Edellinen: €640,079
Velat€289,265Edellinen: €226,362
Vaihtuvat vastaavat€400,893Edellinen: €447,627
Current liabilities€281,511Edellinen: €219,303
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€136,794
2024-10-31
€123,517
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€46,086
2024-10-31
-€16,346
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€37,303
2024-10-31
-€16,073
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€866,441
2024-10-31
€814,271
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Laskussa
64.5 %2024-10-31: 73.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Laskussa
1.14x2024-10-31: 1.71x
Liikevoitto-%Heikko
27/100 · Laskussa
-9.4 %2024-10-31: 24.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste73.9 %64.5 %
Maksuvalmius1.71x1.14x
Liikevoitto-%24.5 %-9.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0725916-2
ALV-tunnusFI07259162
EU-tunnusFIFPRO.0725916-2
KuntaNummela
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-11-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1989-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2000-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-01-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-03-11Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJamicar Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
383 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika202 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika202 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 22.4563/100 · v0.14
B1 → B1 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jamicar Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.