Yritysprofiili

Jarjon Oy

Jarjon Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-10. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €117,600 ja liikevoitto €110,035.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3227589-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3227589-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-08-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-08-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Takakyläntie 24, 48310, Kotka

Tietoa yrityksestä Jarjon Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jarjon Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-10. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €117,600 ja liikevoitto €110,035. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €117,600 sekä tilikauden tulokseksi €82,129. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.6%, liikevoittoprosentti +93.6% ja omavaraisuusaste +51.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.6%
Liikevoittoprosentti93.6%
Omavaraisuusaste51.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€15,600Edellinen: €11,700
Rahat ja pankkisaamiset€12,993Edellinen: €13,495
Edellisten tilikausien voitto/tappio€278,792Edellinen: €167,690
Oma pääoma€499,922Edellinen: €435,792
Velat€463,448Edellinen: €539,602
Vaihtuvat vastaavat€24,319Edellinen: €15,180
Current liabilities€110,683Edellinen: €106,092
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€115,800
2024-08-31
€117,600
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€104,829
2024-08-31
€110,035
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€111,103
2024-08-31
€82,129
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€975,395
2024-08-31
€963,369
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
65/100 · Nousussa
51.9 %2024-08-31: 44.7 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.12x2024-08-31: 0.13x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
82.6 %2024-08-31: 82.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste44.7 %51.9 %
Maksuvalmius0.13x0.12x
Liikevoitto-%82.2 %82.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3227589-3
ALV-tunnusFI32275893
EU-tunnusFIFPRO.3227589-3
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-08-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-08-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-08-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-08-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväJarjon Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
193 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika290 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-02 11.2673/100 · v0.14
B2 → A3 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-01-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jarjon Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.