Yritysprofiili

Juutuantörmä Oy

Juutuantörmä Oy:n kotipaikka on Inari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-20. Toimiala on ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €4,083,069 ja liikevoitto €64,460.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3253837-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3253837-4
Toimiala
Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa
Kunta
Inari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-12-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-12-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Menesjärventie 1, 99870, Inari

Tietoa yrityksestä Juutuantörmä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Juutuantörmä Oy:n sijaintipaikkakunta on Inari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-20. Toimiala on ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €4,083,069 ja liikevoitto €64,460. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,083,069 sekä tilikauden tulokseksi €37,523. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.7%, liikevoittoprosentti +1.6% ja omavaraisuusaste +33.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.7%
Liikevoittoprosentti1.6%
Omavaraisuusaste33.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,746Edellinen: €5,039
Inventory€122,692Edellinen: €128,096
Rahat ja pankkisaamiset€47,632Edellinen: €72,191
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,968Edellinen: -€36,542
Oma pääoma€247,886Edellinen: €248,364
Velat€488,691Edellinen: €546,660
Vaihtuvat vastaavat€215,152Edellinen: €238,271
Current liabilities€237,899Edellinen: €229,210
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,198,370
2025-02-28
€4,083,069
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€65,893
2025-02-28
€64,460
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€43,510
2025-02-28
€37,523
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€795,024
2025-02-28
€736,577
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
42/100 · Nousussa
33.6 %2025-02-28: 31.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Laskussa
0.72x2025-02-28: 0.87x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Vakaa
1.6 %2025-02-28: 1.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste31.2 %33.6 %
Maksuvalmius0.87x0.72x
Liikevoitto-%1.6 %1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3253837-4
ALV-tunnusFI32538374
EU-tunnusFIFPRO.3253837-4
KuntaInari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-12-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-03-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväJuutuantörmä Oy
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
100 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika151 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-24 23.1652/100 · v0.14
C → B2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1537/100 · v0.14
B3 → C · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1448/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
16/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
49/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Juutuantörmä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.