Yritysprofiili

KalaPoint Oy

KalaPoint Oy:n kotipaikka on Varpaisjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-09. Toimiala on kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €288,491 ja liikevoitto €12,916.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3361035-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3361035-8
Toimiala
Kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä
Kunta
Varpaisjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-04-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Graniittitie 1, 73200, Varpaisjärvi

Postiosoite: Tuomaantie 1, 73200, Varpaisjärvi

Tietoa yrityksestä KalaPoint Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KalaPoint Oy:n sijaintipaikkakunta on Varpaisjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-09. Toimiala on kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €288,491 ja liikevoitto €12,916. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €288,491 sekä tilikauden tulokseksi €2,364. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.6%, liikevoittoprosentti +4.5% ja omavaraisuusaste +11.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.6%
Liikevoittoprosentti4.5%
Omavaraisuusaste11.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€2,120Edellinen: €3,827
Rahat ja pankkisaamiset€71,723Edellinen: €59,709
Edellisten tilikausien voitto/tappio€15,025Edellinen: €4,784
Oma pääoma€17,389Edellinen: €16,325
Velat€134,527Edellinen: €146,396
Vaihtuvat vastaavat€77,157Edellinen: €78,329
Current liabilities€35,984Edellinen: €36,590
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€270,732
2024-12-31
€288,491
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€26,582
2024-12-31
€12,916
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,542
2024-12-31
€2,364
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€162,721
2024-12-31
€151,917
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Nousussa
11.4 %2024-12-31: 10.0 %
MaksuvalmiusHyvä
68/100 · Nousussa
2.05x2024-12-31: 1.74x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.5 %2024-12-31: 9.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste10.0 %11.4 %
Maksuvalmius1.74x2.05x
Liikevoitto-%9.8 %4.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3361035-8
ALV-tunnusFI33610358
EU-tunnusFIFPRO.3361035-8
KuntaVarpaisjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-04-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-04-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-05-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-05-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKalaPoint Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
150 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-30 06.1452/100 · v0.14
B3 → B2 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1542/100 · v0.14
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
33/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KalaPoint Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.