Yritysprofiili

Kantapro Oy

Kantapro Oy:n kotipaikka on Koskenvarsi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-14. Toimiala on urheilu- ja liikuntakoulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €40,399 ja liikevoitto €14,252.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3202939-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3202939-3
Toimiala
Urheilu- ja liikuntakoulutus
Kunta
Koskenvarsi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-04-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-04-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Saarikoskentie 64, 62740, Koskenvarsi

Tietoa yrityksestä Kantapro Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kantapro Oy:n sijaintipaikkakunta on Koskenvarsi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-14. Toimiala on urheilu- ja liikuntakoulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €40,399 ja liikevoitto €14,252. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €40,399 sekä tilikauden tulokseksi €11,403. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +124.6%, liikevoittoprosentti +35.3% ja omavaraisuusaste +69.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys124.6%
Liikevoittoprosentti35.3%
Omavaraisuusaste69.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,835
Rahat ja pankkisaamiset€15,856Edellinen: €11,662
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,096Edellinen: €6,933
Oma pääoma€19,498Edellinen: €8,096
Velat€8,424Edellinen: €4,911
Vaihtuvat vastaavat€27,923Edellinen: €13,006
Current liabilities€8,424Edellinen: €3,533
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€17,989
2024-09-30
€40,399
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,582
2024-09-30
€14,252
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,163
2024-09-30
€11,403
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€13,006
2024-09-30
€27,923
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
87/100 · Nousussa
69.8 %2024-09-30: 62.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
63/100 · Laskussa
1.88x2024-09-30: 3.30x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
35.3 %2024-09-30: 7.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste62.2 %69.8 %
Maksuvalmius3.30x1.88x
Liikevoitto-%7.6 %35.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3202939-3
ALV-tunnusFI32029393
EU-tunnusFIFPRO.3202939-3
KuntaKoskenvarsi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-04-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-04-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-04-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-07-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKantapro Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
421 verrokkia
Omavaraisuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika60 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-02 23.4986/100 · v0.14
B1 → A2 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
58/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kantapro Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.