Yritysprofiili

Karway Oy

Karway Oy:n kotipaikka on Kumila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-17. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €466,704 ja liikevoitto €3,855.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2965671-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2965671-6
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Kumila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-01-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Perälallintie 34, 21820, Kumila

Postiosoite: Ainiityntie 25, 23140, Hietamäki

Tietoa yrityksestä Karway Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Karway Oy:n sijaintipaikkakunta on Kumila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-17. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €466,704 ja liikevoitto €3,855. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €466,704 sekä tilikauden tulokseksi -€9,834. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +30.8%, liikevoittoprosentti +0.8% ja omavaraisuusaste +5.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys30.8%
Liikevoittoprosentti0.8%
Omavaraisuusaste5.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,345Edellinen: €3,056
Rahat ja pankkisaamiset€28,686Edellinen: €28,261
Edellisten tilikausien voitto/tappio€16,114Edellinen: €17,217
Oma pääoma€8,780Edellinen: €28,614
Velat€157,178Edellinen: €141,201
Vaihtuvat vastaavat€62,513Edellinen: €62,339
Current liabilities€84,904Edellinen: €63,340
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€356,772
2024-06-30
€466,704
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,131
2024-06-30
€3,855
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€8,897
2024-06-30
-€9,834
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€169,815
2024-06-30
€165,958
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
7/100 · Laskussa
5.3 %2024-06-30: 16.9 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Laskussa
0.34x2024-06-30: 0.45x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.8 %2024-06-30: 6.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste16.9 %5.3 %
Maksuvalmius0.45x0.34x
Liikevoitto-%6.2 %0.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2965671-6
ALV-tunnusFI29656716
EU-tunnusFIFPRO.2965671-6
KuntaKumila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-01-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-01-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-09-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaKarway Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
236 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika243 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-17 09.0548/100 · v0.14
B1 → B3 · -12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-25.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Karway Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.