Yritysprofiili

KIIRAX Oy

KIIRAX Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 1995-07-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €158,022 ja liikevoitto €9,470.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1004731-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1004731-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Kommandiittiyhtiö
Perustamispäivä
1995-07-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-05-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuveniementie 8, 70800, Kuopio

Postiosoite: Vaittilankatu 1, 70800, Kuopio

Puhelin: +358409349342Lähdehavainto

Verkkosivu: https://kiirax.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Pelkonen Ilkka JuhaniToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä KIIRAX Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KIIRAX Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 1995-07-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €158,022 ja liikevoitto €9,470. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €158,022 sekä tilikauden tulokseksi €7,633. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.1%, liikevoittoprosentti +6.0% ja omavaraisuusaste +75.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on kiinteistöjen rakentaminen ja korjaus sekä sijoittaminen.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.1%
Liikevoittoprosentti6.0%
Omavaraisuusaste75.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,241Edellinen: €12,610
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,929Edellinen: €5,537
Tulos ennen veroja€9,587Edellinen: -€10,657
Oma pääoma€20,466Edellinen: €12,833
Velat€6,597Edellinen: €36,236
Vaihtuvat vastaavat€13,723Edellinen: €31,303
Current liabilities€6,597Edellinen: €36,236
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€97,400
2021-12-31
€97,407
2022-03-31
€76,914
2023-03-31
€176,827
2024-03-31
€173,914
2025-03-31
€158,022
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€23,600
2021-12-31
€23,607
2022-03-31
-€10,651
2023-03-31
€12,858
2024-03-31
-€9,411
2025-03-31
€9,470
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€21,200
2021-12-31
€21,195
2022-03-31
-€12,025
2023-03-31
€6,257
2024-03-31
-€7,466
2025-03-31
€7,633
2026-03-31
Varat -kehitys6 kautta
€30,200
2021-12-31
€30,242
2022-03-31
€44,004
2023-03-31
€53,464
2024-03-31
€49,069
2025-03-31
€27,063
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Nousussa
75.6 %2025-03-31: 75.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Laskussa
0.79x2025-03-31: 2.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
6.0 %2025-03-31: 5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste70.7 %23.5 %31.1 %26.2 %75.0 %75.6 %
Maksuvalmius2.45x3.25x1.54x0.86x2.00x0.79x
Liikevoitto-%24.2 %-13.8 %7.3 %-5.4 %5.7 %6.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1004731-2
ALV-tunnusFI10047312
EU-tunnusFIFPRO.1004731-2
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-07-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-03-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Pelkonen Ilkka JuhaniToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Pelkonen Ilkka JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lea PelkonenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKIIRAX Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika64 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika84 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 03.5569/100 · v0.14
B2 → B1 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KIIRAX Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.