Yritysprofiili

KONEUNION OY

KONEUNION OY:n kotipaikka on Kempele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-07-09. Toimiala on rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,886,831 ja liikevoitto €1,357,081.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2485646-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2485646-0
Toimiala
Rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing
Kunta
Kempele
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-07-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-06-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Linnunrata 16, 90440, Kempele

Verkkosivu: https://www.koneunion.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä KONEUNION OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

KONEUNION OY:n sijaintipaikkakunta on Kempele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-07-09. Toimiala on rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,886,831 ja liikevoitto €1,357,081. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,886,831 sekä tilikauden tulokseksi €200,001. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +34.0%, liikevoittoprosentti +13.7% ja omavaraisuusaste +17.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys34.0%
Liikevoittoprosentti13.7%
Omavaraisuusaste17.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€911,448Edellinen: €400,966
Provisions or reserves€1,009,647Edellinen: €246,838
Inventory€251,149Edellinen: €116,265
Rahat ja pankkisaamiset€1,321Edellinen: €2,072
Edellisten tilikausien voitto/tappio€250,242Edellinen: €535,316
Oma pääoma€3,035,392Edellinen: €3,016,368
Velat€13,413,398Edellinen: €7,171,779
Vaihtuvat vastaavat€1,490,271Edellinen: €1,034,555
Current liabilities€4,464,002Edellinen: €3,417,156
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€7,378,593
2024-12-31
€9,886,831
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€614,146
2024-12-31
€1,357,081
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€50,450
2024-12-31
€200,001
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€10,434,985
2024-12-31
€17,458,437
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
29/100 · Laskussa
23.2 %2024-12-31: 31.3 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Nousussa
0.06x2024-12-31: 0.03x
Liikevoitto-%Hyvä
81/100 · Nousussa
12.6 %2024-12-31: 7.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste31.3 %23.2 %
Maksuvalmius0.03x0.06x
Liikevoitto-%7.9 %12.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2485646-0
ALV-tunnusFI24856460
EU-tunnusFIFPRO.2485646-0
KuntaKempele
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-07-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-07-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-07-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-07-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-07-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-01-28Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaKONEUNION OY
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
204 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika79 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika76 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 06.1967/100 · v0.14
B1 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

36 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

KONEUNION OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.