Yritysprofiili

Kullasvaara Oy

Kullasvaara Oy:n kotipaikka on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-10-01. Toimiala on muu maaliikennettä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €599,546 ja liikevoitto €264,253.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3201197-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3201197-8
Toimiala
Muu maaliikennettä palveleva toiminta
Kunta
Kouvola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-10-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kullasvaarantie 2, 45200, Kouvola

Tietoa yrityksestä Kullasvaara Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kullasvaara Oy:n sijaintipaikkakunta on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-10-01. Toimiala on muu maaliikennettä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €599,546 ja liikevoitto €264,253. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €599,546 sekä tilikauden tulokseksi €222,289. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.1%, liikevoittoprosentti +44.1% ja omavaraisuusaste +93.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.1%
Liikevoittoprosentti44.1%
Omavaraisuusaste93.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€599,282Edellinen: €495,196
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,492,566Edellinen: €1,497,478
Oma pääoma€1,717,356Edellinen: €1,625,066
Velat€118,079Edellinen: €217,519
Vaihtuvat vastaavat€603,340Edellinen: €555,421
Current liabilities€118,079Edellinen: €217,519
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€403,239
2022-06-30
€578,104
2023-06-30
€581,660
2024-06-30
€599,546
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€60,975
2022-06-30
€163,611
2023-06-30
€151,619
2024-06-30
€264,253
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€48,419
2022-06-30
€131,138
2023-06-30
€125,089
2024-06-30
€222,289
2025-06-30
Varat -kehitys4 kautta
€1,730,576
2022-06-30
€1,724,965
2023-06-30
€1,842,586
2024-06-30
€1,835,434
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.6 %2024-06-30: 88.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.08x2024-06-30: 2.28x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
44.1 %2024-06-30: 26.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-06-302023-06-302024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste93.5 %94.5 %88.2 %93.6 %
Maksuvalmius2.73x2.22x2.28x5.08x
Liikevoitto-%15.1 %28.3 %26.1 %44.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3201197-8
ALV-tunnusFI32011978
EU-tunnusFIFPRO.3201197-8
KuntaKouvola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-10-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-10-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-08-15Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKullasvaara Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
386 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-15 13.3279/100 · v0.14
B3 → A3 · +33 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1446/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1446/100 · v0.13
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kullasvaara Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.