Yritysprofiili

Kumara Oy

Kumara Oy:n kotipaikka on Laihia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-01-31. Toimiala on muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €721,788 ja liikevoitto €113,138.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1634687-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1634687-4
Toimiala
Muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa
Kunta
Laihia
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-01-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2000-12-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kivenkuja 1, 66400, Laihia

Tietoa yrityksestä Kumara Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kumara Oy:n sijaintipaikkakunta on Laihia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-01-31. Toimiala on muu kasvien ja lannoitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €721,788 ja liikevoitto €113,138. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €721,788 sekä tilikauden tulokseksi €89,596. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.5%, liikevoittoprosentti +15.7% ja omavaraisuusaste +89.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.5%
Liikevoittoprosentti15.7%
Omavaraisuusaste89.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,000
Rahat ja pankkisaamiset€69,442Edellinen: €80,605
Edellisten tilikausien voitto/tappio€395,683Edellinen: €282,369
Oma pääoma€495,279Edellinen: €440,953
Velat€55,821Edellinen: €65,820
Vaihtuvat vastaavat€78,268Edellinen: €87,173
Current liabilities€4,579Edellinen: €14,887
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€635,597
2024-03-31
€671,383
2025-03-31
€721,788
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€142,164
2024-03-31
€182,132
2025-03-31
€113,138
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€113,666
2024-03-31
€148,584
2025-03-31
€89,596
2026-03-31
Varat -kehitys3 kautta
€400,169
2024-03-31
€506,773
2025-03-31
€551,100
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
89.9 %2025-03-31: 87.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
15.17x2025-03-31: 5.41x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Laskussa
15.7 %2025-03-31: 27.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste79.1 %87.0 %89.9 %
Maksuvalmius2.07x5.41x15.17x
Liikevoitto-%22.4 %27.0 %15.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1634687-4
ALV-tunnusFI16346874
EU-tunnusFIFPRO.1634687-4
KuntaLaihia
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2000-11-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2000-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-12-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-01-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväKumara Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-28 04.1888/100 · v0.14
B1 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 25 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kumara Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.