Yritysprofiili

Kuucon Oy

Kuucon Oy:n kotipaikka on Sarkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-04-05. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €89,623 ja liikevoitto €10,249.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3269277-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3269277-7
Toimiala
Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kunta
Sarkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-04-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-02-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kutalantie 1289, 37180, Sarkola

Tietoa yrityksestä Kuucon Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kuucon Oy:n sijaintipaikkakunta on Sarkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-04-05. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €89,623 ja liikevoitto €10,249. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €89,623 sekä tilikauden tulokseksi €8,216. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +26.2%, liikevoittoprosentti +11.4% ja omavaraisuusaste +59.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys26.2%
Liikevoittoprosentti11.4%
Omavaraisuusaste59.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,000
Rahat ja pankkisaamiset€15,245Edellinen: €5,384
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,618Edellinen: €7,255
Oma pääoma€15,834Edellinen: €8,278
Velat€10,624Edellinen: €9,093
Vaihtuvat vastaavat€23,609Edellinen: €14,521
Current liabilities€10,624Edellinen: €9,093
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€70,999
2024-12-31
€89,623
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,314
2024-12-31
€10,249
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,023
2024-12-31
€8,216
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€17,371
2024-12-31
€26,458
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
75/100 · Nousussa
59.9 %2024-12-31: 47.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
48/100 · Nousussa
1.43x2024-12-31: 0.59x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Nousussa
11.4 %2024-12-31: 1.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste47.6 %59.9 %
Maksuvalmius0.59x1.43x
Liikevoitto-%1.8 %11.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3269277-7
ALV-tunnusFI32692777
EU-tunnusFIFPRO.3269277-7
KuntaSarkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-02-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-04-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKuucon Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 03.1273/100 · v0.14
B2 → A3 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1451/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1451/100 · v0.13
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1353/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kuucon Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.