Yritysprofiili

Lanterra Oy

Lanterra Oy:n kotipaikka on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-12. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €67,322 ja liikevoitto €7,047.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3182782-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3182782-8
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta
Kunta
Sastamala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-02-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Otamussillantie 11, 38420, Sastamala

Verkkosivu: https://www.lanterra.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Lanterra Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lanterra Oy:n sijaintipaikkakunta on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-12. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €67,322 ja liikevoitto €7,047. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €67,322 sekä tilikauden tulokseksi €5,657. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +27.0%, liikevoittoprosentti +10.5% ja omavaraisuusaste +80.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys27.0%
Liikevoittoprosentti10.5%
Omavaraisuusaste80.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€31,807Edellinen: €43,683
Edellisten tilikausien voitto/tappio€47,444Edellinen: €45,468
Oma pääoma€53,102Edellinen: €47,444
Velat€13,248Edellinen: €4,830
Vaihtuvat vastaavat€51,376Edellinen: €50,254
Current liabilities€13,248Edellinen: €4,830
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€53,014
2024-12-31
€67,322
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,649
2024-12-31
€7,047
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,976
2024-12-31
€5,657
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€52,274
2024-12-31
€66,350
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
80.0 %2024-12-31: 90.8 %
MaksuvalmiusHyvä
80/100 · Laskussa
2.40x2024-12-31: 9.04x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Nousussa
10.5 %2024-12-31: 5.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste90.8 %80.0 %
Maksuvalmius9.04x2.40x
Liikevoitto-%5.0 %10.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3182782-8
ALV-tunnusFI31827828
EU-tunnusFIFPRO.3182782-8
KuntaSastamala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-02-12Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-02-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-02-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-02-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLanterra Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
260 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika101 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 16.4485/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lanterra Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.