Yritysprofiili

Lapuan Kuljetus Oy

Lapuan Kuljetus Oy:n kotipaikka on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1970-06-12. Toimiala on rahtiliikennettä koskevat välityspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,204,342 ja liikevoitto €21,518.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0180611-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0180611-0
Toimiala
Rahtiliikennettä koskevat välityspalvelut
Kunta
Lapua
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1970-06-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuusikontie 18, 62100, Lapua

Tietoa yrityksestä Lapuan Kuljetus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lapuan Kuljetus Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1970-06-12. Toimiala on rahtiliikennettä koskevat välityspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,204,342 ja liikevoitto €21,518. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,204,342 sekä tilikauden tulokseksi €15,770. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -41.1%, liikevoittoprosentti +1.8% ja omavaraisuusaste +48.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-41.1%
Liikevoittoprosentti1.8%
Omavaraisuusaste48.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,243
Inventory€0Edellinen: €1,500
Rahat ja pankkisaamiset€129,305Edellinen: €134,851
Edellisten tilikausien voitto/tappio€125,530Edellinen: €75,216
Oma pääoma€142,814Edellinen: €127,044
Velat€151,103Edellinen: €203,317
Vaihtuvat vastaavat€211,457Edellinen: €241,495
Current liabilities€151,103Edellinen: €198,452
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,043,365
2024-12-31
€1,204,342
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€57,894
2024-12-31
€21,518
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€50,314
2024-12-31
€15,770
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€330,361
2024-12-31
€293,917
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Nousussa
48.6 %2024-12-31: 38.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Nousussa
0.86x2024-12-31: 0.69x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.8 %2024-12-31: 2.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste38.5 %48.6 %
Maksuvalmius0.69x0.86x
Liikevoitto-%2.8 %1.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0180611-0
ALV-tunnusFI01806110
EU-tunnusFIFPRO.0180611-0
KuntaLapua
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1970-06-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLapuan Kuljetus Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
353 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika247 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 09.3863/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
36/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 56 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
92/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

31 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lapuan Kuljetus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.