Yritysprofiili

LT Engineering Oy

LT Engineering Oy:n kotipaikka on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-26. Toimiala on työkalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €39,647 ja liikevoitto -€6,031.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3320676-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3320676-9
Toimiala
Työkalujen valmistus
Kunta
Valkeala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-10-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-10-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Teollisuustie 36a, 45360, Valkeala

Tietoa yrityksestä LT Engineering Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LT Engineering Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-26. Toimiala on työkalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €39,647 ja liikevoitto -€6,031. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €39,647 sekä tilikauden tulokseksi €8,979. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -58.8%, liikevoittoprosentti -15.2% ja omavaraisuusaste +99.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-58.8%
Liikevoittoprosentti-15.2%
Omavaraisuusaste99.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€979Edellinen: €5,968
Edellisten tilikausien voitto/tappio€16,435Edellinen: €16,213
Oma pääoma€25,414Edellinen: €45,878
Velat€159Edellinen: €10,869
Vaihtuvat vastaavat€13,073Edellinen: €44,247
Current liabilities€159Edellinen: €10,869
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€96,157
2024-12-31
€39,647
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,858
2024-12-31
-€6,031
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€29,665
2024-12-31
€8,979
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€56,747
2024-12-31
€25,573
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.4 %2024-12-31: 80.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.15x2024-12-31: 0.55x
Liikevoitto-%Heikko
12/100 · Laskussa
-15.2 %2024-12-31: 6.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste80.8 %99.4 %
Maksuvalmius0.55x6.15x
Liikevoitto-%6.1 %-15.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3320676-9
ALV-tunnusFI33206769
EU-tunnusFIFPRO.3320676-9
KuntaValkeala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-10-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-10-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-10-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-10-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväLT Engineering Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
305 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-02 17.4956/100 · v0.14
B3 → B2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
51/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LT Engineering Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.