Yritysprofiili

LVImatra Oy

LVImatra Oy:n kotipaikka on Imatra. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-02-20. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €977,654 ja liikevoitto €47,868.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2895082-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2895082-5
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Imatra
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-02-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-02-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Anssinkatu 8, 55100, Imatra

Verkkosivu: https://www.lvimatra.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä LVImatra Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

LVImatra Oy:n sijaintipaikkakunta on Imatra. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-02-20. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €977,654 ja liikevoitto €47,868. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €977,654 sekä tilikauden tulokseksi €37,054. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +63.7%, liikevoittoprosentti +4.9% ja omavaraisuusaste +57.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys63.7%
Liikevoittoprosentti4.9%
Omavaraisuusaste57.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €16,810
Inventory€73,716Edellinen: €69,490
Rahat ja pankkisaamiset€90,154Edellinen: €64,842
Edellisten tilikausien voitto/tappio€138,203Edellinen: €125,895
Oma pääoma€177,757Edellinen: €152,937
Velat€129,395Edellinen: €104,247
Vaihtuvat vastaavat€244,949Edellinen: €198,105
Current liabilities€106,756Edellinen: €67,255
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€597,198
2025-03-31
€977,654
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€34,714
2025-03-31
€47,868
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€24,541
2025-03-31
€37,054
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€257,184
2025-03-31
€307,152
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Laskussa
57.9 %2025-03-31: 59.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
51/100 · Laskussa
1.53x2025-03-31: 2.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.9 %2025-03-31: 5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste59.5 %57.9 %
Maksuvalmius2.00x1.53x
Liikevoitto-%5.7 %4.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2895082-5
ALV-tunnusFI28950825
EU-tunnusFIFPRO.2895082-5
KuntaImatra
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-02-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-02-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-02-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-05-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväLVImatra Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
32 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika156 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 02.2073/100 · v0.14
B2 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

LVImatra Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.